Jak prawidłowo pozbyć się żywej choinki po zakończeniu świąt? PGK udziela praktycznych rad

Kiedy mija urokliwy czas świąt Bożego Narodzenia, wielu z nas zastanawia się, jak poradzić sobie z żywą choinką, która zdobiła nasz dom. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (PGK) proponuje kilka prostych rozwiązań, które ułatwią sprzątanie po świętach.

Podstawowym krokiem jest nie wrzucanie drzewka do zwykłych pojemników na odpady ani do wiat. Zaleca się pozostawienie choinki obok osłony śmietnikowej lub w półpodziemnym kontenerze, co znacząco ułatwi kolejny etap – odbiór choinki.

PGK planuje systematyczne zbieranie choinek raz na tydzień aż do końca marca 2024 roku. Dotyczy to zarówno mieszkańców budynków wielorodzinnych, jak i domów jednorodzinnych. Dodatkowo przewidziano opcję specjalnego odbioru w soboty, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Mieszkańcy Koszalina, którzy posiadają domy jednorodzinne, mogą także dostarczyć swoje choinki do wyznaczonych Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Dwa takie punkty zlokalizowane są na ul. Komunalnej 5 oraz ul. Na Skwierzynkę 2. Są one otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00 oraz w soboty od 8:00 do 13:00.

Następnie, po odbiorze, drzewka są rąbane i przekształcane w kompost. Uzyskany w ten sposób kompost wykorzystuje się później do produkcji AGROMIXu, specjalnego preparatu, który poprawia jakość gleby. AGROMIX znajduje zastosowanie w wielu obszarach, począwszy od rolnictwa, a skończywszy na zakładaniu trawników.