Grupa Van Pur nie zamierza sprzedawać koszalińskiego browaru, pomimo jego zamknięcia w 2022 roku

Koszaliński browar, który zakończył produkcję piwa w grudniu 2022 roku, pozostaje we władaniu grupy browarniczej Van Pur. Potwierdzono ostatnio, że firma nie ma planów na zbycie tej nieruchomości.

Dawid Błaszczyk, dyrektor działu marketingu i trade marketingu w Van Pur, podkreśla, że sytuacja koszalińskiego browaru nie uległa zmianie. Dodaje również, że od początku nie było planów dotyczących sprzedaży tego obiektu. W sierpniu 2022 roku zarząd spółki akcyjnej Van Pur podjął decyzję o zamknięciu browaru w Koszalinie z powodu niewielkiego zysku z jego działalności. Wyraził przy tym nadzieję, że charakterystyczne, historyczne budynki browaru, które datują się na rok 1874, będą mogły funkcjonować jako integralna część miejskiej przestrzeni Koszalina. Zasugerowało to spekulacje o ewentualnej sprzedaży nieruchomości. – Nic bardziej mylnego – zapewnia Błaszczyk. – Browar nadal jest własnością grupy Van Pur i prowadzone są badania mające na celu określenie sposobów wykorzystania tego miejsca w przyszłości.

W 2018 roku wprowadzono zmiany do lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego centrum miasta. Przewiduje on połączenie funkcji usługowych z produkcyjnymi na terenie dawnego browaru. Czy możliwe jest tam stworzenie lokali mieszkalnych? Władze miasta tłumaczą, że tak, ale jedynie w przypadku nowych budynków w tym miejscu. Jeśli jednak zostanie uzyskana zgoda nadzoru konserwatorskiego na przebudowę istniejących nieruchomości, istnieje prawdopodobieństwo utworzenia tam również mieszkań.