Głosowanie na projekt "Poczujesz się lepiej" w Koszalińskim Budżecie Obywatelskim

Przygotowania do głosowania w ramach Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego nabierają tempa, a początek procedury wyznaczony jest na nadchodzący poniedziałek. Głosy mieszkańców będą zbierane przez trzy tygodnie, a autorzy zgłoszonych inicjatyw z niecierpliwością oczekują na poparcie swoich projektów.

Jednym z ciekawych pomysłów, który chce zdobyć serca i głosy koszalinian, jest propozycja Żanety i Wiktorii Kwapisz oraz Anny i Agnieszki Grabowskich. Ich projekt dotyczy wsparcia psychologicznego dla młodych obywateli miasta Koszalina i nosi nazwę „Poczujesz się lepiej – bezpłatne konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży”.

„Zakładamy realizację 650 darmowych konsultacji psychologicznych skierowanych do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 20 lat” – wyjaśnia Żaneta Kwapisz. Anna Grabowska dodaje, że w czasie pandemii młodzi ludzie często nie radzili sobie ze stresem i emocjonalnymi trudnościami, co przełożyło się na wzrost zapotrzebowania na tego typu wsparcie. Ekspercką pomoc w projekcie zapewnia Małgorzata Ruhnke, doświadczony psycholog, seksuolog i psychoterapeuta, a także dyrektorka Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. „Aktualne czasy oczekiwania na konsultacje w poradniach to od 3 do 6 miesięcy. Dostęp do takiej pomocy jest ograniczony, natomiast jej finansowanie w sektorze prywatnym często przekracza możliwości rodziców. Nawet jedno lub dwa spotkania mogą jednak pomóc młodemu człowiekowi zregenerować się psychicznie” – tłumaczy.

Ana Grabowska, nauczycielka i wicedyrektor prestiżowego liceum ogólnokształcącego im. Stanisława Dubois w Koszalinie, podkreśla również, że projekt ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem zdrowia psychicznego młodzieży, który nie powinien być bagatelizowany.