Bajki Tuwima z muzyką Lutosławskiego w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Koszalińskiej

Nagrane na płycie DVD bajki Juliana Tuwima wzbogacone o muzykę Witolda Lutosławskiego już niebawem trafią do ponad sześciuset przedszkoli w całym województwie zachodniopomorskim.

Projekt ten jest istną perełką. Powodem do dumy jest fakt, że takie unikalne połączenie mogło powstać właśnie w Koszalinie. Popularne bajki dla dzieci, które napisał Julian Tuwim połączone z miłą dla ucha muzyką znanego kompozytora z pewnością przypadną dzieciom do gustu.

Witold Lutosławski jest jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów żyjących w XX wieku. Muzyk ma w swoim dorobku także utwory dla dzieci pisane do wierszy Tuwima. W nową aranżację dzieła zaangażowali się Wojciech Rogowski wraz z muzykami z Filharmonii Koszalińskiej. Lutosławski był człowiekiem orkiestrą, był zarówno kompozytorem, dyrygentem jak i pianistą. W pierwszej dekadzie po zakończeniu II wojny światowej swoją twórczość skupiał na pedagogicznych utworach fortepianowych oraz piosenkach dla dzieci. W swoim dorobku ma ich ponad 40, z czego część powstała do słów znanego poety.

Współczesne aranżacje

Siedem lat temu wokół tematu spotkali się muzycy zespołu Kwadrofonik oraz kwartetu pianistów i perkusistów z jedną z najpopularniejszych polskich wokalistek jazzowych Dorotą Miśkiewicz. Teraz ten sam materiał na swój warsztat wzięli właśnie muzycy z Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Koszalinie. Ze względu na zawieszenie działalności koncertowej Filharmonia skupiła się na fonografii. Pośrednio z tego powodu wziął się pomysł na nową aranżację nagrań. Jak mówi dyrektor Robert Wasilewski w nagranej wersji utwory te są bliższe oryginalnemu zamysłowi autor, która stworzył je w opracowaniu na orkiestrę wraz z aktorem.

Powstała płyta

W grudniu z pomocą dofinansowania ze strony samorządu możliwe było nagranie płyty DVD z utworami, która docelowo trafi do ponad sześciuset przedszkoli w całym województwie, gdyż, jak podkreśla dyrektor Wasilewski jednym z priorytetów pozostaje działalność edukacyjna. Płytę będzie można także nabyć w siedzibie filharmonii Koszalińskiej. Dyrektor podkreśla, że zawarta na płycie muzyka jest najwyższej próby. Jest to spójne melodyjne dzieło, które idealnie pasuje do dziecięcej natury.

Nagrane na płycie utwory zagrała orkiestra pod batutą Jakuba Chrenowicza, wiersze Juliana Tuwima zaśpiewał zaś aktor z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, Wojciech Rogowski. Jest to postać uwielbiana przez widzów niezależnie od wieku. Jego niesamowity kunszt pozwolił nadać nowej interpretacji dodatkowego wyrazu i blasku, co wzbogaciło oryginalne teksty. Prezentowanym dziełem dzieci na pewno będą zachwycone, natomiast dla dorosłych słuchaczy utwory pozwolą wrócić pamięcią do czasów swojej młodości, kiedy bajki zawsze dobrze się kończyły, morał wnosił zawsze coś ważnego, a wyobraźnia nie była ograniczana przez uwarunkowania otaczającej nas rzeczywistości.