Autobus krwiodawstwa na parkingu koszalińskiej Polikliniki

W Koszalinie, na parkingu w pobliżu Polikliniki, pojawił się autobus – krwiobus. Bez konieczności wcześniejszego umówienia, wszyscy chętni mogą oddać krew. Procedura jest prosta – wymaga tylko wypełnienia ankiety i przejścia podstawowego badania medycznego.

Anna Kaczanowska, która pełni funkcję kierownika przychodni przy koszalińskiej Poliklinice, przekazała ważne informacje dotyczące wymogów, które musi spełnić potencjalny dawca krwi. Kandydat na krwiodawcę powinien być zdrowy, nie mieć żadnych współistniejących chorób takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. Istotne jest także spożycie lekkiego posiłku przed przyjściem do krwiobusu oraz uzupełnienie ankiety na miejscu. Decyzję o możliwości oddania krwi podejmuje lekarz na podstawie tych wszystkich danych – tłumaczyła Anna Kaczanowska.

Krwiodawcy, którzy zgromadzili się wokół krwiobusu, podkreślali znaczenie takich akcji. Wskazywali, że jeśli tylko jest to możliwe, to warto regularnie oddawać krew. Dzięki temu można uratować czyjeś życie, a nigdy nie wiadomo, kiedy samo stanie się w sytuacji, w której konieczna będzie transfuzja krwi.

Zasady są jasne – każda osoba, która jest zdrowa, pełnoletnia, waży co najmniej 50 kilogramów i nie przekroczyła 65. roku życia, może zostać krwiodawcą.

W regionie Koszalina istnieją stałe punkty krwiodawstwa, zlokalizowane w Koszalinie, Słupsku, Kołobrzegu, Szczecinku oraz Drawsku Pomorskim.

Krwiodawcy mogą oddawać krew w krwiobusie stojącym przy Poliklinice do godziny 14.00.