103. Rocznica Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego uczczone na Placu Zwycięstwa w Koszalinie

Na Placu Zwycięstwa w Koszalinie odbyły się uroczystości upamiętniające 103. rocznicę historycznej Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego. Wśród aktywności, które miały miejsce, znalazło się wielogłosowe wykonanie „Mazurka Dąbrowskiego”, złożenie bukietów kwiatów u stóp pomnika upamiętniającego Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz serię uroczystych przemówień.

Komandor Michał Róg, przedstawiciel 8. Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina, podkreślił jak doniosłe jest dla każdego żołnierza obchodzenie Święta Wojska Polskiego. Wyraził to jako zwieńczenie rocznej służby i pracy, a także jako okazję do uhonorowania wybranych jednostek za ich nieustanne zaangażowanie i codzienną służbę.

Piotr Jedliński, Prezydent Koszalina, oddał hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej w jej 103. rocznicę, szczególnie tym, którzy oddali życie za wolność Polski. W swoim przemówieniu celebrował polską armię i żołnierzy, doceniając ich poświęcenie i odwagę w obronie ojczyzny. Podkreślił, że dzięki ich działaniom udało się spełnić najpiękniejsze marzenia o wolnej Rzeczypospolitej.

Profesor Michał Polak, dziekan Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej, podkreślił wagę Bitwy Warszawskiej dla przyszłości Europy, mówiąc, że pomogła ona uchronić kontynent przed zagrożeniem komunizmem. Przywołał determinację narodu polskiego w czasach, gdy nie dawano mu żadnych szans na zwycięstwo.

Zarówno mieszkańcy miasta Koszalina, jak i całego regionu, licznie zaszczycili swoją obecnością obchody Święta Wojska Polskiego.

Bitwa Warszawska jest uznana za osiemnastą kluczową bitwę w historii świata. Cud nad Wisłą nie tylko pomógł utrzymać niepodległość Polski, ale także powstrzymał marsz bolszewickiej rewolucji na Europę Zachodnią. W wyniku tej bitwy około 4,5 tysiąca Polaków straciło życie, 22 tysiące zostały ranne, a 10 tysiące osób do dzisiaj pozostaje niewyjaśnionych.